Basen z żywą wodą borowinową i plaża dla naszych Gości
przez cały rok daje możliwość morsowania.

….można porównać do  krioterapii, a równocześnie borowinowy odczyn wody ma właściwości lecznicze. Zanurzenie na kilka minut w zimnej wodze to silny bodziec termiczny, w wyniku którego dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych. Krew wycofuje się do naczyń położonych głębiej, poprawiając krążenie w wewnętrznych narządach i tkankach organizmu. Po wyjściu z wody i ponownej rozgrzewce dochodzi do reakcji odwrotnej – silnego ukrwienia skóry (staje się zaczerwieniona), stawów skokowych, kolanowych i kończyn górnych. W ten sposób poprawia się ich odżywienie i regeneracja. Zimowe kąpiele wzmacniają odporność organizmu na chłód i wirusy. Zimne kąpiele obniżają poziom insuliny we krwi i stymulują wytwarzanie endorfin (hormony szczęścia). Ludzie morsy są szczęśliwsi i zapadają na choroby górnych dróg oddechowych 40% rzadziej niż inni.

Bania służy procesowi odnowy biologicznej, podobnie jak sauna. Jednak bania ma w sobie urok tradycyjnych syberyjskich rytuałów połączonych z kąpielą w zimnej wodzie.

Bania mieści się w drewnianym domku z dwoma izbami. W jednym znajduje się piec opalany drewnem i ławki do siedzenia lub leżenia. Drugie pomieszczenia to pokój wypoczynkowy z fotelami.

Do bani przychodzi się podczas rozpalania ognia w piecu. Czekając na kąpiel, pije się gorące ziołowe herbaty z samowara np. szałwię libańską.

Gdy kamienie na piecu rozgrzeją się do temperatury 80-90 st. C., zostają polane wodą, a to podnosi wilgotność powietrza i temperaturę. Ciało chłoszcze się witkami brzozowymi, co powoduje dodatkowe ukrwienie skóry i ma działanie odkażające. Zalecane są trzy seanse po 10-15 min. Po każdym z nich pływa się w żywej wodzie borowinowej.