Ogólnopolski Dzień Konia 2019

Ogólnopolski Dzień Konia 2019

We wtorek, 30 kwietnia, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Konia. Odwiedziło nas wielu turystów z różnych zakątków Polski. Odwiedzający mogli zobaczyć  konie różnych ras, źrebaki oraz kuce, poznać ich zwyczaje oraz wysłuchać opowieści o historii koni w życiu człowieka.

Konie towarzyszą ludziom od zarania dziejów, a ich udomowienie było przełomem w rozwoju cywilizacyjnym człowieka. To dzięki koniom ludzie zaczęli pokonywać większe odległości na lądzie, rozwijał się handel i komunikacja. Konie pomogły także w rozwoju rolnictwa i przemysłu, a także niejeden raz decydowały o losach bitew. Dzisiaj konie nie są już wykorzystywane do ciężkich prac. Najczęściej można je spotkać w stadninach, gdzie hodują je miłośnicy koni.

Data 30 kwietnia została ustanowiona jako święto koni dla podkreślenia ich roli w życiu ludzi. Z tej okazji Stadnina Koni Białogóra zaprosiła gości – zarówno miłośników koni, jak i odpoczywających na wybrzeżu turystów, aby przybliżyć piękno tych zwierząt. Gości po stadninie oprowadzał jej założyciel – Bogusław Pietraszek. Można było zobaczyć stajnie, spróbować jazdy konnej, poznać najmłodszych mieszkańców stadniny, którzy kilka tygodni temu przyszli na świat. Zwierzęta te nie tylko potrafią obdarzyć ludzi zaufaniem, ale także mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka – mówi Bogusław Pietraszek. W naszej stadninie nie tylko uczymy jeździectwa, ale przede wszystkim pokazujemy jak zaprzyjaźnić się z koniem i poznać jego wyjątkowość – podkreśla B. Pietraszek.             Stadnina Koni Białogóra wraz z przylegającą do niej rezydencją dla gości znajduje się w wyjątkowym miejscu polskiego wybrzeża. Od północnej strony opiera się o Rezerwat Przyrody „Białogóra”, a od południowej o pasmo łąk i pastwisk. Znajduje się z dala od innych zabudowań praktycznie wtapiając się w krajobraz nadmorskiego pasa lasów i łąk. Dzięki temu konie mają doskonałe warunki bytowania bez styczności z cywilizacyjnym zgiełkiem. W stadninie hodowanych jest blisko 80 koni rasy wielkopolskiej z linii trakeńskiej oraz koni szlachetnej półkrwi z dolewką krwi holsztyńskiej. Można tu nauczyć się oraz doskonalić jazdę konno zarówno na maneżu jak i podczas plenerowych jazd wzdłuż wybrzeża. Po jeździe na gości czekają potrawy serwowane w Karczmie Ułańskiej. Goście mogą skorzystać z wypoczynku i noclegów w Rezydencji Wilków Morskich i w domkach modrzewiowych, które znajdują się przy stadninie.

Close Menu

Bania służy procesowi odnowy biologicznej, podobnie jak sauna. Jednak bania ma w sobie urok tradycyjnych syberyjskich rytuałów połączonych z kąpielą w zimnej wodzie.

Bania mieści się w drewnianym domku z dwoma izbami. W jednym znajduje się piec opalany drewnem i ławki do siedzenia lub leżenia. Drugie pomieszczenia to pokój wypoczynkowy z fotelami.

Do bani przychodzi się podczas rozpalania ognia w piecu. Czekając na kąpiel, pije się gorące ziołowe herbaty z samowara np. szałwię libańską.

Gdy kamienie na piecu rozgrzeją się do temperatury 80-90 st. C., zostają polane wodą, a to podnosi wilgotność powietrza i temperaturę. Ciało chłoszcze się witkami brzozowymi, co powoduje dodatkowe ukrwienie skóry i ma działanie odkażające. Zalecane są trzy seanse po 10-15 min. Po każdym z nich pływa się w żywej wodzie borowinowej.