fbpx

Normobaria „Kuźnia”

W Stadninie Koni w Białogórze oddaliśmy do użytku „KUŹNIĘ” – jedną z najnowocześniejszych w Polsce normobarycznych sal do treningów, regeneracji i rekonwalescencji. Przeznaczona jest dla sportowców zawodowych, amatorów, osób trenujących i prowadzących aktywny styl życia. Ma także pomagać w rekonwalescencji, a także wszystkim tym, którzy chcą zregenerować swój organizm, zachować urodę i stworzyć sobie szansę na długie i zdrowe życie.

W Stadninie Koni Białogóra, już od wielu lat rozwijany jest kompleks wypoczynkowy dla osób kochających przyrodę i prowadzących aktywny styl życia. Położony jest z dala od miejskiego i turystycznego zgiełku, w bezpośredniej bliskości rezerwatu przyrody i niezwykle uroczego pasa nadmorskich wydm i lasów. Przyjeżdżają do nas najczęściej goście preferujący spokojny wypoczynek, blisko przyrody i w zgodzie z naturą. Są wśród nich m.in. zawodowi sportowcy, ludzie amatorsko uprawiający sport, a także osoby po urazach i chorobach – mówi Bogusław Pietraszek, pomysłodawca i właściciel kompleksu. Chciałem stworzyć dla nich miejsce, w którym nie tylko wypoczną, ale także zregenerują swoje siły korzystając z potencjału natury – podkreśla B. Pietraszek. Na terenie kompleksu, oprócz stadniny, znajduje się rezydencja z komfortowymi pokojami i apartamentami, domki letniskowe, ruska bania oraz basen z leczniczą żywą wodą borowinową. Prowadzone są zajęcia jazdy konnej, a wokół stadniny jest wiele ścieżek biegowych, rowerowych i nordic walking oraz oczywiście szerokie, kameralne plaże. Na początku lipca oddano tu do użytku „Kuźnię” – normobaryczną salę do treningów i regeneracji.

 Normobaria jest specjalnym pomieszczeniem, w którym panuje podwyższone ciśnienie (ok. 1500 hPa), a także zwiększona jest zawartość tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru. Takie parametry tworzą optymalną atmosferę dla zdrowia i życia, powodując lepsze przyswajanie tlenu przez komórki organizmu człowieka. Efektywne natlenienie oznacza m.in. wzmocnienie odporności i kondycji psychofizycznej, pomoc w regeneracji organizmu po przebytych chorobach (w tym Covid-19), przyśpieszenie rehabilitacji, rekonwalescencji, poprawia jakość koncentracji, zapamiętywania i snu, zmniejsza napięcia stresowe, a także pozytywnie wpływa na urodę. Normobaria uważana jest za jedno z największych odkryć medycznych, które może być szansą na długowieczność – dodaje Bogdan Pietraszek – jestem przekonany, że „Kuźnia” okaże się idealnym miejscem na treningi dla wielu sportowców, a także pozwoli im na szybszą rekonwalescencję i odbudowę formy po przebytych kontuzjach.

„Kuźnia” w Stadninie Koni w Białogórze  jest wyjątkową normobarią, która w przeciwieństwie do klasycznych, cylindrycznych komór barycznych została zaprojektowana i zbudowana jako prostopadłościan o długości 19 metrów i wysokości 5 metrów. Wewnątrz znajduje się duża sala do treningu wyposażona w trenażery, a także służąca jako pomieszczenie do wypoczynku i relaksu. Można w niej ćwiczyć, odpoczywać lub spać w hamakach, a to wszystko w najkorzystniejszych dla zdrowia warunkach ok. 1500 hPa. Do sali treningowej prowadzi specjalne wejście przez śluzę, w której wyrównywane jest ciśnienie. Tuż obok znajduje się pozostałe obiekty kompleksu, oraz rezydencja z bazą noclegową dla kilkudziesięciu osób.

 

Więcej informacji

Scroll to Top