30 kwietnia to Ogólnopolski Dzień Konia – dzień, w którym podkreślana jest wyjątkowa rola jaką odegrały konie w historii ludzkości.
Trudno sobie wyobrazić rozwój cywilizacji bez pomocy koni. Przez wieki, te wyjątkowe zwierzęta ciężko pracowały, aby pomagać ludziom w pracy, czy na polach bitew. Obecnie można je najczęściej spotkać w stajniach, gdzie opiekują się nimi miłośnicy koni, tak jak np. w Białogórze, gdzie mieści się jedna z największych stadnin na Pomorzu.
Konie towarzyszą ludziom od zarania dziejów, a ich udomowienie było przełomem w rozwoju cywilizacyjnym człowieka. To dzięki koniom ludzie zaczęli pokonywać większe odległości na lądzie, rozwijał się handel i komunikacja. Niejednokrotnie dowiodły, że są największym przyjacielem człowieka. Pomogły m.in. w rozwoju rolnictwa i przemysłu, a także niejeden raz decydowały o losach bitew. Dzisiaj konie nie są już wykorzystywane do ciężkich prac. Można je podziwiać w takich stadninach jak ta w Białogórze, gdzie konie żyją w przyjaznym środowisku, z dala od aglomeracji i mają do dyspozycji duże tereny łąk i pastwisk. Dzięki temu mają doskonałe warunki bytowania bez styczności z cywilizacyjnym zgiełkiem.
Każdego roku Stadninę Koni w Białogórze odwiedzają goście z całej Polski, a także z zagranicy. Chcą zobaczyć unikatową hodowlę ponad 80 koni rasy wielkopolskiej z linii trakeńskiej oraz koni szlachetnej półkrwi z dolewką krwi holsztyńskiej. Gości do stadniny przyciąga także jej wyjątkowe położenie – od północnej strony opiera się o Rezerwat Przyrody „Białogóra”, a od południowej o pasmo łąk i pastwisk. Znajduje się z dala od innych zabudowań praktycznie wtapiając się w krajobraz nadmorskiego pasa lasów i łąk. Można tu nauczyć się oraz doskonalić jazdę konno zarówno na maneżu jak i podczas plenerowych jazd wzdłuż wybrzeża. Po jeździe na gości czekają potrawy serwowane w Karczmie Ułańskiej.
Gości po stadninie oprowadza często jej założyciel – Bogusław Pietraszek, który opowiada o zwyczajach koni, a także uczy jazdy konnej. Zwierzęta te nie tylko potrafią obdarzyć ludzi zaufaniem, ale także mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka – mówi Bogusław Pietraszek. W naszej stadninie nie tylko uczymy jeździectwa, ale przede wszystkim pokazujemy jak zaprzyjaźnić się z koniem i poznać jego wyjątkowość – podkreśla B. Pietraszek.
Stadninę odwiedzają nie tylko miłośnicy koni, ale także turyści, którzy mogą skorzystać z wypoczynku i noclegów w Rezydencji Wilków Morskich i w domkach modrzewiowych, które znajdują się przy stadninie. Jest to zespół wypoczynkowy przygotowany z myślą nie tylko o wypoczynku, ale także o regeneracji i rehabilitacji przy wykorzystaniu prozdrowotnych właściwości środowiska naturalnego.